parni_vlak_papousek

NOVOU ŠVESTKOVKU OTEVŘEL PARNÍ VLAK

NA TRAŤ VYJEL PAPOUŠEK

Novou sezonu na Švestkové dráze zahájil Papoušek. Tuto přezdívku nosí parní lokomotiva řady 477.0, která 30. března svezla bezmála 500 cestujících ve čtyřech historických a jednom bufetovém voze na trase Most – Lovosice.

Základní technické údaje
OZNAČENÍ
477.0
VYROBENO
60 ks
DÉLKA
17,3 m
ROZCHOD
1435 mm
MAX. RYCHLOST
100 km/h
VÝKON
1590 kW
HMOTNOST
101 700 kg
Proč zrovna Papoušek?

Existují dvě teorie, jak tato přezdívka vznikla. Jedna tvrdí, že za ni může kombinace barev na lokomotivě – modrý kotel, budka a tendr, červený pojezd a červenobílé doplňky připomínají pestrobarevného papouška. Druhá má za to, že přezdívka vychází ze znělky československého filmového týdeníku, která zachycovala průjezd této lokomotivy s titulkem „Režie: Papoušek“.

Papoušek je poslední typ parní lokomotivy, vyrobený v ČKD pro Československé státní dráhy. Celkem jich ČKD během let 1951–1952 a 1955, kdy se tyto lokomotivy vyráběly, poslala na koleje 60. Papoušek byl určen pro rychlou osobní dopravu na předměstských tratích a také pro dopravu rychlíků, u kterých nahradil především starší předválečné stroje řady 464.0. Elektrifikace železniční sítě a výroba nových motorových lokomotiv postupně odsunula Papoušky na méně důležité tratě. Do dnešního dne se v ČR a na Slovensku dochovaly pouze tři tyto lokomotivy.

Jaké bylo svezení Papouškem?

Cestující si užívali výhled do nádherné krajiny Českého středohoří za doprovodu živé kapely, a také milou společnost bývalé Miss Kateřiny Sokolové, která si vyzkoušela roli průvodčí. Z vlaku všichni vystupovali nejen s nevšedními zážitky, ale i s drobným dárkem od AŽD.

Nenechte si ujít příští jízdu

Speciální vyjížďky pořádáme na Švestkové dráze několikrát za sezonu. Přihlaste se k odběru newsletteru a my vám na tu příští pošleme pozvánku.

TIPY NA VÝLETY SE ŠVESTKOVOU DRÁHOU

Černodolský mlýn

DETAIL VÝLETU

Hora Milešovka

DETAIL VÝLETU

Na kole Opárenským údolím

DETAIL VÝLETU