O ŽELEZNICI

NEJMODERNĚJŠÍ LOKÁLKA V EVROPĚ

Prastará trať se postupně proměňuje v nejmodernější lokálku v Evropě, aniž by přitom ztratila na svém jedinečném kouzlu. Co všechno bude umět?

Automatické vedení vlaku

Bezpečnost především. AŽD vyrábí špičkové zařízení, abyste se mohli bez obav svézt. Splňujeme přísné standardy European Rail Traffic Management System (ERTMS). Jeho součástí je využití našich inovativních technologií CRV&AVV, které bude na Švestkovce nasazeno do běžného provozu.
MOST OBRNICE SEDLEC U OBRNIC SKRŠÍN BĚLUŠICE SINUTEC LIBČEVES HNOJNICE SEMEČ TŘEBÍVLICE PODSEDICE DLAŽKOVICE TŘEBENICE MĚSTO TŘEBENICE LOVOSICE ČÍŽKOVICE GSM-R BTS EUROBALÍZA RBCC LCA
Chytrá trať
BALÍZA

Eurobalíza umožňuje vlaku domlouvat se s kolejemi, jak rychle může jet a jestli vůbec. Žlutá krabička předá informace o trati i nejrychlejším lokomotivám. V roce 2019 AŽD instaluje na Švestkovku 120 balíz.

GSM-R

Ke komunikaci na trati se bude využívat speciální bezdrátová síť GSM-Railway. Vlak díky ní neustále informuje o rychlosti a brzdné dráze a dostává povolení k jízdě do dalšího úseku cesty optimalizovanou rychlostí.

RADIOBLOKOVÁ CENTRÁLA (RBCC)

RBCC funguje jako mozek celého systému. Na základě informací z balíz a vlaků, které se k ní pomocí GSM-R dostanou, staví vlakovou cestu, vysílá pokyny semaforům a přejezdům a říká vlaku, jestli a jak rychle může jet.

LEVEL CROSSING ALARM (LCA)

Nejčastější příčinou nehod na přejezdech je nepozornost řidičů, chodců nebo cyklistů. Tato technologie vyšle pomocí bluetooth signál na mobil, který uživatele akusticky i vizuálně varuje před blížícím se vlakem.

RoboTrain
Na trati se budete setkávat s několika vlaky. I ten nejstarší může být docela chytrý. Představme si Motorový vůz 810.
GPS MODUL WEBKAMERA SKENER JÍZDENEK TLAČÍTKO ZASTAVENÍ INFOPANEL
GPS MODUL

Popularizací GPS na Švestkovce chce AŽD přispět k rychlejšímu nasazení této funkce v ČR. Sledování pohybu dopravního prostředku je to dnes součástí moderní dopravy, kterou lidé rádi využívají. Přispěje k bezpečnosti na přejezdech a v budoucnu i k úpravám jízdních řádů v reálném čase, aby spoje lépe navazovaly.

WEBKAMERY ONLINE

Webové kamery a jejich online sledování vlaků z pohledu strojvůdce jsou zábavným doplňkem, který v Americe a Evropě sledují miliony fandů světa železnic. Švestková dráha mezi nimi zatím chybí. A to se změní s příchodem turistické sezóny 2019. Zvažujeme osazení motoráčku, zcela jistě bude na soupravách pro pravidelnou dopravu.

ZAJÍMÁ MĚ VÍC

POČÍTÁNÍ CESTUJÍCÍCH

Pro optimalizaci veřejné ekologické dopravy je pořeba vědět, jak jsou spoje obsazeny. Nyní si to dokážeme spočítat jen občas. Nasazení počítání v reálném čase na všech  vozech integrovaných dopravních systémů ústeckého kraje umožní ekonomicky plánovat kapacity návazných jízdních spojů. Zajímavá je eliminace černých pasažérů.

SPECIÁLNÍ MĚŘÍCÍ VŮZ AŽD

Tento technologický unikát sestavený na platformě historického vozu budeme potkávat na Švestkovce při měření nejmodernějších technologií ETCS European Train Control System. Pravidelnou kontrolou systémových částí je dosaženo na tratích nejvyšší bezpečnosti při nasazení vysokého stupně automatizace.

ZAJÍMÁ MĚ VÍC

Pravidelná doprava, RoboBUS a naučná stezka na Švestkové dráze

samořiditelný autobus

Vášní srdcařů v AŽD a posláním DOPRAVY ÚSTECKÉHO KRAJE je ekologický systém. Jeho součástí jsou moderní bezpečné vlaky. Rádi bychom společně realizovali projekt, který by dospělým a jejich dětem zábavnou cestou nabízel správné cestovní návyky slučitelné s další existencí lidstva na této planetě.

K tomu může sloužit vedle pravidelní dopravy od roku 2020 i zvažovaná naučná stezka "na kolejích".
RoboBus přivolaný aplikací na mobilu vás zaveze z Třebívlic na vzdálené nádraží. Poznáte alternativu k cestování autem.
Muzeum v prostorách vodárny - vědí děti, jak se cestovalo dříve? Přijďte si štípnout lístek a sáhnout na historii dopravy vedoucí do budoucna.