Navštivte unikát Kamenná slunce

Geologický unikát Kamenná slunce

najdete je ve volně přístupném bývalém lomu o rozloze asi jeden hektar. Nachází se zde odkrytá skalní stěna, na níž jsou viditelné zvláštní struktury podobné dětským kresbám slunce – odtud název Kamenná slunce. Tento přírodní jev vznikl v průběhu dávné sopečné erupce, kdy roztavené magma vytvořilo jakýsi trychtýř, ve kterém zůstala zatavena hnědá jílová jádra cizorodých hornin. Celkový počet viditelných velkých kamenných sluncí je asi patnáct, vedle toho jsou zde desítky menších kamenných sluníček. Množství a velikost odkrytých „sluncí“ činí z chráněného území unikát v celosvětovém měřítku. Druhá podobná (byť na „slunce“ méně bohatá) lokalita se nachází zhruba 5 km na sever odsud, asi 100 m severozápadně od vsi Staré.

Cesta ke slunci 

Výstupním i nástupním bodem je švestková zastávka Hnojnice.  Kamenná slunce pak leží cca 1 kilometr jihovýchodně od vesnice při silnici z Libčevsi do Libochovic.

Náročnost trasy 

Délka: 2km od vesnice Hnojnice Obtížnost: lehká Okruh: NE

TRASU PLÁNUJ ZDE

POJEĎTE NA VÝLET

ŠVESTKOVOU DRÁHOU

NAJÍT SPOJENÍ

APLIKACE PRO VÁS BUDE DOSTUPNÁ OD ČERVENCE 2019

Mějte neustálý přehled o dění na trati a o Vašich jízdenkách. Stáněte si do svého mobilního telefonu naši chytrou aplikaci. Nebojte se, je zcela zdarma.

TIPY NA VÝLETY SE ŠVESTKOVOU DRÁHOU

Cyklovýlet do rodiště J.E.Purkyně

DETAIL VÝLETU

Farma a sýrárna Létající koza

DETAIL VÝLETU

Hrad Házmburk

DETAIL VÝLETU

Hrad Hněvín

DETAIL VÝLETU