HRAD HNĚVÍN

DOMINANTA MĚSTA MOSTU

Historie hradu

Královský hrad Most byl postaven na vrchu Hněvině (do 19. století Zámecký vrch – Landeswarte) za Václava I. v l. 1237 až 1248, v době, kdy došlo k přemístění hradské správy z Bíliny do Mostu. Archeologickým výzkumem v l. 1970–1975 bylo zjištěno, že před vznikem mosteckého hradu bylo na vrchu slovanské sídliště. Jedinou podobu hradu zobrazila Willengergova rytina z r. 1602 a některé archivní doklady z doby třicetileté války. Podle rytiny byly největšími objekty hradu velká čtyřboká věž a dlouhý jednopatrový hradní palác. Vlastní hradby byly vyztuženy skalními výstupky.

V souvislosti s vybudováním královského hradu došlo v polovině 13. století k postupnému vývoji královského města Mostu, které vyrostlo v politické a hospodářské středisko obdařené výsadami českého panovníka. Město se vyvinulo z původní trhové osady, která se připomíná již v r. 1040 jako Gnewin most. Další zpráva je z r. 1207, kdy majitel vsi Hrabišic Kojata věnoval vinný desátek z trhu v Mostě oseckému klášteru.

Kudy na hrad

Hrad Hněvín je přístupný několika způsoby lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi laoreet magna nibh, ac mollis mauris placerat vitae. Donec rhoncus, diam et ornare eleifend, ligula arcu rhoncus elit, nec maximus dui felis in mi. Sed at cursus dui, sed leifend libero. Maecenas a elit diam. Aliquam auctor sem a nulla commodo.

Na hrad vlakem

Švestková dráha je ideálním prostředkem pro dosažení tohoto malebného výletního cíle. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Morbi laoreet magna nibh, ac mollis mauris placerat vitae. Donec rhoncus, diam et ornare eleifend, ligula arcu rhoncus elit, nec maximus dui felis in mi. Sed at cursus dui, sed leifend libero. Maecenas a elit diam. Aliquam auctor sem a nulla commodo.

Fotogalerie

KAM SE DOSTANU ŠVESTKOVOU DRÁHOU

DALŠÍ TIPY