Hrad Házmburk

Věže zříceniny hradu Házmburk, nekorunovaného krále Českého středohoří, spatříte snadno na vzdálenost až několika desítek kilometrů. Patří totiž k nepřehlédnutelným dominantám krajiny Dolního Poohří. Tyčí se na vrcholu strmého čedičového masivu a připomínají zašlou slávu nedobytného gotického hradu.

Vrch dosahuje výšky 418 m a podle archeologických nálezů byl prý obydlen již v 5 tisíciletí před n.l. Vznik samotného hradu je opředen tajemstvím. Podle Dalimilovy kroniky si zde první sídlo vybudoval jakýsi Léva a se svou družinou odtud ovládal okolní krajinu. Kronikář Václav Hájek z Libočan naopak uvádí, že bratři Kalboj a Veslav z Košťálova roku 754 postavili na svahu kopce dům pevný jako hrad a nazvali ho Klopaj.

Stavbu, která se dochovala až do dnešní doby, založil pravděpodobně kolem poloviny 13. století rod Lichtenburků. Bylo to ve stejné době, kdy v Čechách vznikala celá řada významných feudálních sídel. V té době však bylo zřejmě dokončeno pouze jádro hradu, které tvořila hranolová věž obklopená silnými hradbami na obdélném půdorysu. Tato strohá část bez oken a ozdobných prvků naznačuje čistě vojenský význam sídla, které tehdy snad ani nemělo sloužit jako příbytek šlechtice. Počátkem 14. století ale Lichtenburkové ztratili o své zdejší majetky zájem a i s hradem je vyměnili s králem Janem Lucemburským za jiné objekty.

Starý šlechtický hrad prý skrývá nejedno tajemství. Pod hradem byly údajně vytesány podzemní místnosti a jsou tam i tajné zazděné chodby, které kdysi Házmburk propojovaly s hrady Košťálovem a Budyní. Jedna z chodeb ústila také do vsi Sedlce pod hradem. Nejslavnější hradní legendy mluví o skrytých sklepeních se sudy vynikajícího vína. A také o pokladu, který na hradě schovalo francouzské vojsko po Napoleonově porážce v Rusku.

Při plánování celodenního výlet na tento významný hrad nezapomeňte ani další pozoruhodné body v okolí.

Nejbližší zastávka: Dlažkovice

Vzdálenost od zastávky: 10 km

Značení: turistické

Turistická obtížnost: střední

TRASU PLÁNUJ ZDE

POJEĎTE NA VÝLET

ŠVESTKOVOU DRÁHOU

NAJÍT SPOJENÍ

TIPY NA VÝLETY SE ŠVESTKOVOU DRÁHOU

Cyklovýlet do rodiště J.E.Purkyně

DETAIL VÝLETU

Farma a sýrárna Létající koza

DETAIL VÝLETU

Hrad Házmburk

DETAIL VÝLETU

Hrad Hněvín

DETAIL VÝLETU